کلینیک ساختمانی آذربایجان

طراحی و اجرای دکوراسیون داخلی و خارجی

کلینیک ساختمانی آذربایجان

طراحی و اجرای دکوراسیون داخلی و خارجی

کلینیک ساختمانی آذربایجان

پیوندها

امواج EMF چیست؟

اکثر ما به وسایل الکترونیکی زندگی مدرن عادت کرده ایم. اما تعداد کمی از ما از خطرات سلامتی ناشی از ابزارهایی که دنیای ما را کار می‌کنند آگاه هستیم.

خطوط برق، تلفن‌های همراه، مایکروویوها، مودم Wi-Fi، رایانه‌ها و سایر وسایل ما جریانی از امواج انرژی نامرئی را ارسال می‌کنند. میدان های الکتریکی و مغناطیسی ( EMF در هر مکانی که از الکتریسیته استفاده می شود، از جمله در خانه و محل کار، تولید می شود).

برخی از کارشناسان در مورد اثرات بالقوه سلامتی ناشی از این زمینه ها نگران هستند. اما آیا باید نگران باشیم؟

در حالی که اکثر محققان معتقد نیستند که بیشتر EMF ها خطرناک هستند، هنوز هم برخی از دانشمندان وجود دارند که ایمنی قرار گرفتن در معرض EMF را زیر سوال می برند.

بسیاری می گویند که تحقیقات کافی برای درک اینکه آیا EMF ها ایمن هستند یا خیر، انجام نشده است. بیایید نگاه دقیقتری بیندازیم.

 

EMF چیست؟

از ابتدای پیدایش جهان، خورشید امواجی را به بیرون فرستاده است که EMF یا تشعشع را ایجاد می کند. در همان زمان که خورشید EMF را به بیرون می فرستد، ما می توانیم انرژی آن را ببینیم که به بیرون تابش می کند. این نور مرئی است.

در آغاز قرن بیستم، خطوط برق و روشنایی داخلی در سراسر جهان گسترش یافت. دانشمندان دریافتند که خطوط برقی که تمام انرژی را برای جمعیت جهان تامین می‌کنند، EMF را ارسال می‌کنند، درست مانند خورشید.

در طول سال ها، دانشمندان دریافتند که بسیاری از وسایل الکتریکی در حال ظهور، EMF را نیز ایجاد می کنند. با پیشرفت دنیای پزشکی، بسیاری از تجهیزات تشخیصی و درمانی آن، مانند دستگاه های تصویربرداری برای اشعه ایکس و سی تی اسکن، برای ساخت EMF نیز یافت شد.

امروزه 90 درصد از جمعیت جهان به برق دسترسی دارند و از وسایل برقی استفاده می کنند. این بدان معناست که مقدار زیادی برق و EMF در سراسر جهان ایجاد می شود.

 

اثرات مخرب امواج EMF و اثرات مخرب آن بر جسم و روان

 

امواج الکترومغناطیسی EMF از منابع مختلفی مانند تلفنهای همراه، رادیو، مایکروویو، وای-فای و تجهیزات الکتریکی مختلف تولید میشوند. این امواج میتوانند اثرات مخربی بر جسم و روان انسان داشته باشند. برخی از اثرات مخرب احتمالی امواج EMF عبارتند از:

 

1. اختلال در سیستم عصبی: برخی از افراد ممکن است اعراضی مانند سردرد، خستگی، افسردگی، اضطراب، مشکلات خواب و اختلالات در شناخت را احساس کنند.

 

2. افزایش ریسک برخی از بیماریها: برخی از تحقیقات نشان دادهاند که تعرض طولانی مدت به امواج EMF ممکن است باعث افزایش ریسک برخی از بیماریها مانند سرطان، اختلالات خواب، اختلالات سیستم ایمنی و اختلالات قلبی-عروقی شود.

3. اثرات بر روی بارداری: تعرض به امواج EMF در دوره بارداری ممکن است منجر به افزایش خطرات برای جنین شود

 

راههای جلوگیری از امواج EMF بر بدن چیست؟

 

برخی روشهای جلوگیری از امواج الکترومغناطیسی EMF  بر بدن عبارتند از:

 

 • استفاده از دستگاههای الکترونیکی با فاصله مناسب از بدن.

 • استفاده از لوازم جانبی محافظ مانند کاورها یا کیفهای ضدEMF.

 • کاهش زمان استفاده از دستگاههای الکترونیکی، بهویژه در زمانهای خاص مانند خواب.

 • استفاده از دستگاههای الکترونیکی با سطوح امواج EMF کمتر٫

 • نگهداری فاصله مناسب از آنتنها یا سایر منابع امواج الکترومغناطیسی.

 • انجام تمرینات و ورزشهای منظم برای تقویت سیستم ایمنی بدن.

 • استفاده از گیاهان دارویی یا مکملهای غذایی که به افزایش ایمنی بدن کمک میکنند.

 • استفاده از برخی سنگها برای دفع امواج مثل سنگ شانگیت(سنگ شانگیت توانایی دفع امواج EMF را دارد).

 • استفاده از پارچه نمدی( توانایی جلوگیری از عبور امواج رادیویی را نیز دارد).

 • سجده میتواند برخی امواج را از بدن به زمین منتقل کند).

 • تماس کف پا با خاک ( روزانه ده دقیقه پا برهنه بر روی خاک و در صورت امکان کنار ساحل پیاده روی نمایید).

 • در آغوش گرفتن درخت توت

 • بین طلوعین و عصرتا مغرب مراقبه کردن و اجتناب از خوابیدن.

 • عدم استفاده از مواد مخدر و الکل

 • روزانه سعی کنید چند ساعت را در طبیعت بگذارنید حداقل در پارک و یا محیط درختی باشید.

 

برای کاهش اثرات مخرب امواج EMF، میتوان از روشهایی مانند استفاده از دستگاههای مخابراتی با SAR پایین، فاصله داشتن از منابع EMF، استفاده از آهنرباهای ضد-EMF و کاهش زمان تماس با دستگاههای الکتریکی استفاده کرد.

 

این روشها میتوانند به کاهش تاثیرات مخرب امواج EMF بر بدن کمک کنند.

 

 موادی که نمیتوانند امواج الکترومغناطیسی EMF را نفوذ دهند یا از آنها محافظت کنند، عبارتند از:

 

1. فلزات، به ویژه فلزات سنگین مانند فولاد و آلومینیوم.

2. بتن، سنگ و سرامیک که از مواد با ضخامت بالا هستند.

3. آهنرباهای ضد-EMF که طراحی شدهاند تا از عبور امواج EMF جلوگیری کنند.

4. موادی که دارای خاصیت جذب و تخلیه امواج الکترومغناطیسی هستند مانند کربن و گرافن.

5. پارچه نمدی، سنگ شانگیت

 

 • آهنرباهای ضد-EMF عموماً از جنس فلزاتی مانند نیکل یا آلومینیوم ساخته میشوند که این فلزات توانایی جذب و تخلیه امواج الکترومغناطیسی (EMF را دارند. این آهنرباها به طور فیزیکی به بدن افراد متصل میشوند و در حالت عادی بر روی لباس یا بدن قرار میگیرند).

 

طراحی آهنرباهای ضد-EMF باید به گونهای باشد که بتواند امواج EMF را به خود جذب کرده و از عبور آنها از بدن انسان جلوگیری کند. همچنین، این آهنرباها باید راحت و قابل استفاده باشند و بدون ایجاد ناراحتی یا محدودیت برای فرد قابل استفاده باشند.

 

از مزایای استفاده از آهنرباهای ضد-EMF میتوان به کاهش تماس مستقیم دستگاههای الکترونیکی با بدن، کاهش تاثیرات بر روی سلامتی و افزایش راحتی و آرامش اشاره کرد.

 

منابعی که میتوانید برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد امواج الکترومغناطیسی EMF مشاهده کنید عبارتند از:

 

۱. سازمان بهداشت جهانی  WHO سازمان بهداشت جهانی دستورالعملها و گزارشهای جامعی درباره اثرات EMF بر سلامت انسانها منتشر کرده است.

۲. دفتر حفاظت محیط زیست ایالات متحده EPA نیز تحقیقات مربوط به EMF را انجام داده و گزارشهایی را در این زمینه منتشر کرده است.

۳. مقالات علمی: مطالعه مقالات علمی از منابع معتبر و نشریات علمی معتبر میتواند به شما کمک کند تا اطلاعات بیشتری در مورد تأثیرات EMF بر سلامت بدن و روان بدست آورید.

۴. سایتهای معتبر دولتی و علمی: بهتر است از سایتهای دولتی و سازمانهای علمی معتبر برای دسترسی به اطلاعات دقیق و قابل اعتماد استفاده کنید.